Pénzügyi vörös zászlók: amit nem tanítanak suliban, de tudnod kellene

Fiatal felnőttségtől egészen a nyugdíjas korig, de extrémebb helyzetekben még a gyerekeknek is fontos tudatos pénzügyi döntéseket hozniuk. Ehhez az iskolában a legtöbben semmilyen oktatást, segédeszközt nem kapnak, így a pénzügyi stratégiáink, a jövedelemmel, vagyonnal, spórolással kapcsolatos viszonyunkat otthonról hozzuk. Vannak, akikkel leültek a szülei pénzügyi tudatosságról beszélni, mások online igyekeznek hasznos információkat gyűjteni. Az viszont általánosan jellemző, hogy sok minden máshoz hasonlóan, a pénzügyi viselkedésünkben is tudatosság mentesen sokszor megfigyeljük a környezetünket, és a látott mintákat vesszük át. Például, ha valakinek nagyon spóroltak egész életében a szülei, akkor hajlamos ezt a viselkedést átvenni maga is függetlenül attól, hogy milyen az ő anyagi helyzete az előző generációéhoz képest. Ugyanezen tendencia alapján sokan nem tanulnak meg „bánni a pénzzel”, mivel otthon a mértéktelen költekezést látják, maguk is ezt folytatják később annak ellenére, hogy ez ellehetetleníti az anyagi helyzetüket. Érdemes a gyerekkorban tanultakat és a felnőttkori mintáinkat átgondolni, hogy jobban a saját helyzetükre tudjunk alakítani tippeket és a megfelelő szakirodalmat vagy tudást találjuk meg szükség esetén. Az alábbiakban összegyűjtöttünk olyan jeleket, amik arra figyelmeztetnek, hogy nem kellően megfontolt, megalapozott pénzügyi döntéseket hozunk. Sorra vesszük, hogy mikre fontos odafigyelni a pénzügyi stabilitáshoz.

Vörös zászló #1+2: Nem tudod hova, de a teljes fizetésed elúszik

Rögtön egy kettős problémával kezdünk. Az egyik, hogy nem tartod számon, mire költesz. Élhetünk boldog tudatlanságban, ahol megvesszük, ami megtetszik vagy amire éppen szükségünk van anélkül, hogy ezt számon tartanánk. Ez viszont növeli annak az esélyét, hogy túlköltekezzük magunkat. Ezt elkerülhetjük azzal, ha legalább a hónap végén megnézzük a bankszámlakimutatásunkat. Nem kell ehhez a bankba menni, egyszerűen a telefonos alkalmazásban vagy online felületen végig tudjuk nézni, hogy mire és mennyit költöttünk abban a hónapban. Ha ennél pontosabb képet szeretnénk kapni a költéseinkről, sok praktikus alkalmazás van arra, hogy vezessük a kiadásainkat. Ezeknek az előnye, hogy kategorizálni is tudjuk az egyes költségeket, így ebből diagrammok és ábrák készülnek, amikor látjuk, hogy milyen arányban költöttünk élelmiszer vásárlásra, étteremre, lakhatásra, közlekedésre, egyéb fontos kategóriákra. Ez az áttekintés abban is tud segíteni, hogy csökkentsük ezeket a kiadásokat.

A másik probléma az, amikor jó jövedelem mellett is a teljes havi fizetésünk elmegy a kiadásokra, és alig várjuk a következő fizetésnapot. Természetesen sok az olyan élethelyzet, amikor az alacsony fizetés éppen csak fedezi a kiadásokat, viszont ez a pont azokra a helyzetekre vonatkozik, amikor papíron sokkal többre is elég lenne a fizetés, például megtakarításokra, kulturális és szociális programokra, de mégsem marad meg ezekre semmi a hónap végén. Ez igencsak felelőtlen költekezésre utal, és érdemes csökkenteni. Ezt az előző tippel, a kiadásaink számon tartásával tudjuk menedzselni.

Vörös zászló #3: Lehetőségeken túl terjedő költések

Ennek több lépcsője, formája is lehet. Ide tartozhat az is, ha teljesen elköltjük az adott hónapban az összes jövedelmünket, de az is, ha hiteleket veszünk fel, rendszeresen részletfizetésekbe vetjük magunkat annak érdekében, hogy olyan tárgyakat vásároljunk meg, amikre nincs kifejezetten szükségünk. Amennyiben több pénzünk van, mint ami az alapvető szükségletek fedezésére kell, akkor ezt használhatjuk felelősségteljesen, megtakarításokba tehetjük, gyűjthetjük nagyobb kiadásokra, élményekre, vagy vörös zászlót maga után vonó költségekre, amik a többletet is teljesen elvesztegetik. Ha folyamatosan nyomást helyezünk a pénztárcánkra a szükségtelen túlköltekezéssel, akkor ez mindenképpen egy átgondolást igénylő szokás.

Itt a fontos és praktikus megoldás a havi büdzsé kidolgozása. Ebben rengeteget segít a kiadások már korábban ismertetett összefoglalása. Amikor tisztán látjuk, hogy egy adott hónapban mennyi az elengedhetetlen kiadás, mennyi a kényelmi fizetés, és mik a szükségtelen elemek, pontosabban meg tudjuk tervezni a következő hónapokra, hogy mire mennyit szánjunk, mi a saját limitünk. A havi költségvetés kialakítása abban segít, hogy a szükséges költségekre jusson pénzünk, viszont tudatosan allokáljunk összeget a megtakarításainkra is, és tudjuk, lássuk, hogy mennyit tudunk szabadidős tevékenységekre, vágyott, de nem szükséges tárgyakra költeni anélkül, hogy kifolyna a kezünkből a pénz.

Vörös zászló #4: Részletfizetések zavara

Több olyan szektor és üzlet van, ahol nagyobb összegű költések esetén lehetőség van részletfizetésre egyszeri kifizetés helyett. Nagyrészt ezek a részletek végül nagyobb összegé állnak össze, mint az eredeti ár, viszont természetesen vannak olyan helyzetek, amikor szükséges a drága termék, és ez az egyetlen mód a beszerzésére. Akkor van probléma, ha nem tudjuk a részeleteket fizetni, illetve, ha párhuzamosan túl sok ilyen visszafizetési kötelezettség fut, aminek az összegében és határidejében sem vagyunk biztosak. Nem meglepő módon itt is a rendszerezés lesz a megoldás. Írhatjuk egy papírra, a telefonunk jegyzettömbjébe, egy Excel táblázatba, a lényeg, hogy egy felületen lássuk az összeset összegekkel, határidőkkel együtt, hogy be tudjuk osztani és tervezni ezeket a kiadásokat. Hosszútávon nyilván segít, hogy a részletfizetős vásárlásokat is csak megfontoltan tesszük, nem vásárlunk így túl gyakran túl sokat csak azért, mert a részletek könnyen fizethetőnek tűnnek; akkor folyamodjunk csak ehhez, amikor valóban szükségünk van a drága termékre.

Vörös zászló #5: Fizetések kihagyása, halogatása

Nem is kell nagyon hosszú távon folytatni ezt a rossz szokást ahhoz, hogy nehezen leküzdhető adósságba keveredjünk. Ezen fizetések közé tartoznak az előző pontban tárgyalt részletfizetések, illetve a havonta jelentkező költségek, mint rezsi, internet, telefonszolgáltatás. Ha ezeket a számlákat nem fizetjük rendszeresen, akkor a szolgáltató kikapcsolja a szolgáltatásokat. A visszakapcsoláshoz pedig nem csak a tartozást kell rendezni, de visszakapcsolási költség is hozzáadódik ehhez. Emiatt fontos, hogy ezeket a számlákat számon tartsuk, időben befizessük. Azzal megelőzhetjük ennek az elmaradását, hogy amikor megérkezik a fizetés, ezeket fizetjük be először, vagy ezekre elkülönítjük a szükséges összeget. Így ez az összeg biztosan nem megy el más szolgáltatásokra, mellőzhető kiadásokra.

Vörös zászló #6: Biztonsági háló hiánya

Több elem is esik ezen kategória alá. Egyrészt, amikor már pénzügyileg stabil helyzetben tudjuk magunkat, érdemes a nyugdíjas éveinkre előre készülni. Vannak nyugdíjpénztárak, befektetési lehetőségek, ahol leköthetünk magunknak olyan pénzt, amire nincs szükségünk az adott pillanatban, de a nyugdíjas korunkat egy kicsivel könnyebbé, kellemesebbé tudják tenni.

A hosszútávú biztonság kiépítése mellett fontos a pillanatnyi, közvetlenebb biztonságra is tervezni. Bármikor történhet egy váratlan esemény, ami nagy pénzügyi kiadást von magával. Ezekre felkészülendő fontos építeni olyan biztonsági hálót, amit szigorúan csak vészhelyzetekre tartunk fent, nem nyúlunk hozzá nem sürgős esetekben. Ilyen esemény lehet egy munkahelyi elbocsájtás, autóbaleset, ami új jármű beszerzését hozza magával, betegség, valamilyen háztartási eszköz meghibásodása, nagyon széles a skála. Így pénzügyi és mentális biztonságot, nyugalmat nyújt az, ha van egy olyan megtakarításunk, amihez az ilyen helyzetekben fordulni tudunk. Ennek a felépítését kezdhetjük kis lépésekben, amiken keresztül fokozatosan egy havi lakbér, több havi alapszükségletek fedezésére elegendő összeg gyűlik össze.

Vörös zászló #7: Rossz döntéshozatali stratégiák

Általában nehéz nagyobb pénzügyi döntéseket meghozni, hiszen tudjuk, hogy ez jelentősen befolyásolja az életünket a későbbiekben, így gyakran igyekszünk a döntéshelyeteket elkerülni. Bármennyire nehéz is, időnként mégiscsak meg kell ezekkel küzdeni, és fontos, hogy jó tegyük. Vörös zászló például, ha a döntést stresszes helyzetben kell meghoznunk. Ha nincs elég időnk a döntést és annak potenciális következményeit, a lehetőségeket átgondolni, nagyobb az esélye, hogy rossz, hosszú távon rejtett költségekkel járó döntést hozzuk. Ezért, ha tehetjük, hagyjunk időt a kérdés körül járására mielőtt rámondjuk az áment.

Amikor egy lehetőség, legyen szó árról vagy befektetésről, túl jónak tűnik, hogy igaz legyen, mindenképpen álljunk meg egy pillanatra ezt átgondolni! Lehetnek ezek egyértelmű online csalások, átverések, de az is előfordul, hogy a bank kínál olyan kölcsönöket, amik a felszínen jól hangoznak, de hosszú távon nem megfelelőek az anyagi helyzetünkre. Amikor a megérzésünk, ami tapasztalatokon és tudáson alapul, azt súgja, hogy túl jónak hangzik a lehetőség, gyanakodjunk és járjunk kicsit jobban utána inkább, mint, hogy később fizessük meg az árát.

Döntéshelyzetben, ahogy már említettük, elengedhetetlen mérlegelni a következményeket. Ha egy lehetőség csak akkor tűnik jó döntésnek, akkor lesznek jók a következmények, ha minden tökéletesen alakul, akkor az nem egy megfelelő döntés. Amikor a pénzügyeinket intézzük, muszáj kalkulálni a potenciális veszélyekkel, azzal, hogy nem alakul a világban minden tökéletesen. Szükséges helyet, teret hagyni egy potenciális akadálynak, fennakadásnak is a tervben és döntésben.

Vörös zászló #8: Kölcsönzés

Vitathatatlan, hogy nem a megfelelő módon kezeljük pénzügyeinket, ha rendszeresen barátoktól, családtagoktól, ismerősöktől kell kölcsönkérnünk.  Hosszú távon ez ronthat a viszonyon is, hiszen a másik fél fejében benne lesz a gondolat, hogy csak azért tartjuk a kapcsolatot, azért vesszük fel velük a kapcsolatot, hogy kölcsönt kérjünk. Ezen kívül pedig amíg vissza nem fizetjük a pénzt, az fog rólunk eszükbe jutni, hogy mennyivel tartozunk, vajon azt mikor vagy egyáltalán visszafizetjük-e. Természetesen bármikor kialakulhat egy váratlan szükséghelyzet, amit a saját biztonsági hálónk nem tud fedezni, és ilyenkor más ismerőseinkhez kell fordulnunk, viszont ennek a rendszeressége rontja meg a viszonyt és jelzi magunknak is, hogy nem jól költjük a pénzünket, ha a szükségletekre mástól kell kérnünk.

A saját pénzügyi helyzetünkhöz és viselkedésünkhöz kapcsolódóan érdemes a környezetünk, főként a párunk viselkedését, szokásait is számításba venni. Amennyire nehezek a pénzügyi kérdések már csak saját magunk vonatkozásában is, annyira fontos, hogy a másikkal is tisztában legyünk. Sok konfliktusnak lehet az alapja, ha a pénzügyekhez való hozzáállásunk nagyban eltér, a prioritások, spórolás vagy költekezés egyensúlya nagyon eltér, így érdemes ezekkel tisztában lenni ezen konfliktusok megelőzése vagy rájuk való felkészülés érdekében.

Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a tervezés és tudatosság a megoldás ezekre a figyelmeztetésként lengedező vörös zászlókra. Amikor tisztában vagyunk a bevételeinkkel, a kiadásaikkal, ezeknek az egyensúlyával, akkor tudunk erre az alapra építeni, kialakítani a saját biztonsági hálónkat, ami szükség esetén elkaphat. Mentálisan is jobbat tesz, ha biztonságban tudhatjuk magunkat, hiszen így egy-egy váratlan kiadástól sem kell azt éreznünk, hogy az eladósodás peremére sodródunk, és nyugodtabban tudunk nagyobb pénzügyi döntéseket is meghozni, hiszen pontosan látjuk, hogy milyen az anyagi helyzetünk, és tudhatjuk, hogy biztonságban leszünk még akkor is, ha nem alakul minden tényező tökéletesen.

források: www.money.usnews.com, www.nationaldebtrelief.com, www.linkedin.com, www.cnbc.com
képek forrása: www.unsplash.com, www.pexels.com


További híreink
Természetes barnaság? Napozás vs. szolárium
július 11.
3 perces olvasmány

De hogyan érjük el ezt a barnaságot? Feküdjünk ki a napra, vagy menjünk el szolizni?
Formába hoznád magad? Mutatjuk, hogy illeszd be a mindennapokba.
október 10.
4 perces olvasmány

A sport nehezen fér néha bele a mindennapokba, de van néhány tippünk, hogy hogyan csináld!
Január hónap dolgozója: Murguly Levente
február 11.
1 perces olvasmány

A januári hónap dolgozója címet ezúttal Murguly Levente nyerte el, akire mindig lehet számítani, akár a Meló-Depó irodai életének segítéséről van szó, akár a sofőr feladatok ellátásáról.
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!